Publicerad

Tillfälliga ändringar i textilinsamlingen

Just nu samlar vi in textilier på ett annat sätt än vanligt. Human Bridge, som normalt ansvarar för tömning av våra textilbehållare, har pausat insamlingen på grund av platsbrist i sina lager. För att undvika överfulla behållare har vi behövt agera snabbt.

Vi har därför inlett ett samarbete med Samhall, som nu hjälper till att tömma några av behållarna. Dessutom har våra egna chaufförer från Borlänge Energis insamlingsteam varit ute och samlat in textilier under veckan. För att hinna med alla platser kommer vi även att använda en sopbil vid enstaka tillfällen den närmsta tiden.

- Det är viktigt att poängtera att även då textilierna samlas in med en sopbil, körs de inte till förbränning och blandas inte med annat avfall. Sopbilen används enbart för att effektivisera transporten och få med så mycket som möjligt vid varje runda, säger återvinningschef Christian Olhans.

De insamlade textilierna lagras sedan i stora containrar på Fågelmyra återvinningscentral i väntan på upphämtning av Human Bridge Länk till annan webbplats. när deras kapacitet ökat.

Vårt ansvar som kommunalt bolag

Borlänge Energi ansvarar sedan årsskiftet enligt lag för att samla in textilier i Borlänge kommun för återvinning och återbruk. Det innebär att vi ser till att det finns behållare på plats och att de töms i tid. Däremot har vi inte ansvar för själva återvinningen eller vad som händer med textilierna efter insamling.

- Men vi för en tät dialog med våra samarbetspartners och arbetar för att textilierna ska tas om hand på ett så hållbart sätt som möjligt och tittar ständigt på förbättringsåtgärder i hela kedjan, säger Christian Olhans.

En större utmaning: Vår konsumtion av textilier

Den nuvarande situationen med överfulla textilbehållare och pausad insamling är en tydlig påminnelse om ett större problem – vår höga konsumtion av kläder och textilier Länk till annan webbplats.. I genomsnitt köper varje person i Sverige 13–14 kilo nyproducerade plagg och hemtextilier per år. Samtidigt används kläderna allt kortare tid och överflödet sätter press på insamlings- och återvinningssystemen. Samtidigt är det fortfarande oklart hur framtidens textilåtervinning ska fungera i praktiken. Det gör det svårt att agera hållbart – både för oss som insamlare och för den som vill göra rätt som konsument.

För att minska textilens miljöpåverkan behöver vi förändra våra vanor tillsammans. Det handlar om att använda kläder längre, laga det som går sönder och tänka efter innan vi köper nytt.