Vi säljer biogasstationen till Sasejo Biofuels

Borlänge Energi har under flera år arbetat för att hitta en ny ägare till biogasstationen i Borlänge, som ligger mellan Ica Maxi och SSAB. Nu är den såld till Sasejo Biofuels. Därmed säkerställs en fortsatt stabil och långsiktig tillgång till svensk biogas i Borlänge.

Sasejo Biofuels tar över Borlänge Energis biogasstation i Borlänge från 1 april 2026. Övertagandet innebär att Sasejo Biogas därefter ansvarar för drift, service och utveckling av stationen.

– Vi är glada att kunna lämna över ägandet till en aktör med så stark kompetens inom biogas som Sasejo Biofuels. Det skapar goda förutsättningar för stationens fortsatta utveckling, och biogas är ett viktigt förnybart fordonsbränsle som vi behöver här i Borlänge, säger Mikael Ringi, marknadschef på Borlänge Energi.

Biogasstationen är en viktig del av den regionala infrastrukturen för förnybara drivmedel och bidrar till minskade klimatutsläpp från transportsektorn. Genom ägarbytet säkerställs en fortsatt stabil och långsiktig tillgång till svensk biogas för både privatpersoner och företag i Borlänge med omnejd.

Borlänge Energi byggde biogasstationen 2015, den första i Dalarna.

– Genom att bygga stationen ville vi underlätta för Borlängeborna att välja fossilfria drivmedel och på så sätt bidra till omställningen. Biogas är ett av marknadens bästa drivmedel ur miljö- och hälsosynpunkt eftersom den är förnybar och i huvudsak produceras av matavfall, avloppsslam, energigrödor och gödsel, säger Mikael Ringi.